Sztafeta Pokoleń Rumia

wpis w: Aktualności | 0

„A ja o takiej Polsce marzę,
co nie jest tylko witrażem
i nie komedią na scenie
ale spełnieniem.

Niechże się taka stanie
coby nie była udawaniem
i aby szyldem tylko nie była
lecz żeby żyła!”

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie edukacyjnym pod nazwą „Sztafeta Pokoleń”. To nowe i ciekawe przedsięwzięcie mające na celu wymianę informacji pomiędzy trzema pokoleniami: seniorami, osobami w średnim wieku i młodzieżą. Podczas inaugurującego spotkania w dniu 8 listopada 2016 r. w Rumi nie zabrakło żywych lekcji historii oraz spotkań z kombatantami i uczestnikami zdarzeń wojennych. Nie zabrakło także interesujących gości: historyków, pisarzy, muzyków czy po prostu pasjonatów opowiadających o swojej pracy, twórczości i książkach.
W spotkaniu poświęconym Narodowemu Dniu Niepodległości gościem specjalnym był Piotr Szubarczyk -­ historyk, nauczyciel i publicysta, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy o najnowszej historii Polski”, dyrektor IPN w Gdańsku.
Dziękujemy pomysłodawcom: panu Maciejowi Kącickiemu oraz pani Ewie Kusz za wspaniałe emocje, za wiedzę z najnowszej historii Polski, za krzewienie idei patriotyzmu; a naszej Laurze „buziaki” za przepiękną aranżację piosenki o „Ince”.

Pamiętajmy jednak, że sztafeta pokoleń tak naprawdę zaczyna się już w naszych domach, w szkole. Pierwszym wzorcem jest każdy rodzic, nauczyciel. Oni właśnie poprzez swoją postawę uczą nas prawdziwych wartości, odkrywają świat emocji i dobra.

Anna Bednarczyk
Leszek Pierzakowski