Akademia z okazji stulecia odzyskania niepodległości

wpis w: Aktualności | 0

Ojczyzna wolna, znowu wolna!
Tak bije serce, huczą skronie!
A Biały Orzeł w słońcu kwiatów
przyleciał, by go ująć w dłonie.

Zawsze był z nami – ptak wspaniały,
Choć czasem ktoś odszedł daleko…
Bronił tej ziemi, bo ją kochał
sercem pokoleń już od wieków.

Dziś w całej Polsce brzmi Mazurek…
Dzisiaj radości kanonada!
Witamy wszyscy Niepodległość
I Jedenasty Listopada…

Ryszard Przymus „Ojczyzna wolna”

Był taki smutny czas w historii Polski, gdy na ponad sto lat utraciła ona niepodległość. Zaborcy chcieli na zawsze wymazać państwo polskie z map Europy. Jednak tak się nie stało. Po 123 latach Polacy odzyskali niepodległą Ojczyznę.

Obchody Narodowego Dnia Niepodległości to w naszej szkole szczególne wydarzenie. Chcemy w ten sposób wyrazić szacunek dla historii i dziejów naszego narodu, a także krzewić współczesny patriotyzm. Akademia pod tytułem „11 listopada 1918 r. Po latach niewoli wstaje niepodległa Polska” miała formę montażu słowno-muzycznego. Uczniowie zaprezentowali prawdziwą dawkę historii w muzycznej oprawie. Droga Polaków ku niepodległości to przecież nie tylko smutne chwile powstań i wojen, ale też ludzkie losy, którym towarzyszyły piękne patriotyczne pieśni. W wykonaniu uczniów te żołnierskie piosenki wybrzmiały żywiołowo i optymistycznie. Należy zaznaczyć, że znalazło się wśród nich miejsce na współczesne aranżacje utworów o tematyce patriotycznej i ojczyźnianej. A wszystko w atmosferze skupienia i powagi właściwej dla uczczenia tak ważnej rocznicy.


Podziękowania dla naszego wspaniałego zespołu wykonawców z klas: I A/G, I K/U, II aS, II bL, III bL, IV L i IV G/L. Program został przygotowany pod kierunkiem pani Anny Bednarczyk i pani Eweliny Jaszczerskiej. Za scenografię dziękujemy pani Darii Wyszyńskiej, a za pomoc w ogólnym „sprzętowym” rozgardiaszu panu Pawłowi Stępniowi.