Relacja z konkursu „Kraje Unii Europejskiej – również świątecznie”

wpis w: Aktualności | 0

W piątek 7 grudnia 2018 roku uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich mieli za zadanie w ramach konkursu „Kraje Unii Europejskiej – również świątecznie” zaprezentować 18 wybranych krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej. Uczniowie w przemyślany i ciekawy sposób przybliżyli najbardziej interesujące i charakterystyczne warunki przyrodnicze i kulturę tych krajów.

Formy przedstawiania wyników pracy były urozmaicone, od prezentacji multimedialnych, plakatów, poprzez degustację potraw, pokaz strojów narodowych, odgrywanie scenek z życia mieszkańców, śpiew, aż po tańce narodowe, m.in. zorbę, taniec szwedzki, maltański oraz polkę (ludowy taniec czeski).
Jednym z zadań konkursowych było także przedstawienie stereotypów istniejących na temat poszczególnych narodowości.
Młodzież przypomniała nam w związku z tym, że np. Polak-Węgier: dwa bratanki; słowaccy kierowcy jeżdżą przepisowo – w związku z tym słowaccy policjanci nie darzą sympatią polskich kierowców; niektórzy Niemcy potrafią być ciepli, pomocni i uśmiechnięci, chociaż daleko im do rozrywkowych Włochów; Holendrzy są szczerzy i tolerancyjni; Litwini – oszczędni; Norwegowie nie potrafią gotować, ale są za to zadowoleni z życia; a francuskie dzieci nie grymaszą.
Zadanie związane z przedstawieniem stereotypów jest częścią realizacji projektu Erasmus+, polsko-niemieckiej współpracy szkół.
Kolejnym zadaniem konkursowym było zaprezentowanie tradycji bożonarodzeniowych w poszczególnych krajach oraz przygotowanie życzeń świątecznych w języku danego kraju.
Zwyciężyła Grecja, lecz każda prezentacja była wyjątkowa. Dzięki kreatywności uczniów można było w niesamowity sposób odczuć specyfikę prezentowanych krajów oraz atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
Dziękujemy wszystkim klasom i wychowawcom za zaangażowanie.