Klasy III K/U i III bS w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku

wpis w: Aktualności | 0

W poniedziałek 21 października 2019 roku klasy III KU i III bS wraz ze swoimi wychowawczyniami, panią Ireną Lewandowską i panią Joanną Tesmar, były w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, instytucji kultury powołanej do życia w 2007 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego, NSZZ Solidarność i Fundację Centrum Solidarności.

Budynek znajdujący się przy Stoczni Gdańskiej mieści w sobie wystawy, bibliotekę, pokoje konferencyjne oraz biura. W jednym z nich rezyduje były prezydent Lech Wałęsa. W ECS zgromadzono zbiór przedmiotów, zdjęć i filmów związanych z historią „Solidarności”. Dodatkowo w muzeum zebrano materiały związane z codziennym życiem w PRL-u, a także pamiątki związane z literaturą i filmem.
Uczniowie zwiedzili z audio przewodnikami wystawę stałą, eksponowaną w siedmiu salach, a na koniec z tarasu widokowego na VI piętrze obejrzeli piękną panoramę Gdańska: rozciągającą się po jednej stronie starą część miasta ze Stocznią, a po drugiej tę współczesną.
Nasi uczniowie mieli to szczęście, że trafili na konferencję prasową pani Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, która opowiadała o swojej wizycie w Hiszpanii, której celem było odebranie prestiżowej nagrodę dla Gdańska. Miasto zostało uhonorowane nagrodą księżnej Asturii w kategorii „Zgoda za 2019 rok”. Pani prezydent odebrała ją z rąk króla Hiszpanii podczas uroczystej gali w Teatrze Campoamor w Oviedo, w regionie Asturii. Nagroda ta to nie tylko wyróżnienie, ale również 50 tys. euro. Decyzja, na co zostaną przeznaczone te pieniądze, ma zapaść podczas głosowania internetowego.