Dzień Kolejarza 2019 w ZSET

wpis w: Aktualności | 0

W piątek 29 listopada 2019 roku w ramach Dnia Kolejarza odbyły się „zawody” kolejowe pomiędzy klasami: I K i I TK. Wszystkie konkurencje związane były oczywiście z tematyką kolejową.

Do trudniejszych zadań, które pierwszoklasiści mieli wykonać, należało rozwiązanie quizu oraz rozpoznawanie elementów infrastruktury kolejowej na podstawie ilustracji.
Ale młodzież doskonale bawiła się też przy dużo lżejszych konkurencjach, jak rebus, kalambury (Jak zobrazować np. wagon towarowy?), rysowanie z zamkniętymi oczami lokomotywy lub recytacja wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Ponieważ zarówno I K, jak i I TK wywiązały się doskonale ze swoich zadań, trzeba było przeprowadzić dogrywkę. Ostatnim, decydującym zadaniem było utworzenie jak największej liczby rymów do słowa lokomotywa.
Ostatecznie wygrała klasa I TK. Gratulujemy!

Dziękujemy także uczennicom z klasy II K za organizację i poprowadzenie zawodów.

Na zakończenie rywalizacji zostały wręczone nagrody w konkursie plastycznym o tematyce kolejowej. I miejsce za plakat „Mosty Kolejowe” zdobyli Szymon i Krystian z klasy I K, II miejsce za plakat „Historia kolei” zdobyli Nikola i Kacper, również z klasy I K.

Jednakże to nie był koniec obchodów Dnia Kolejarza! Tego samego dnia w godzinach wieczornych grupa około 50 uczniów z klas I K, I TK, II K, III K i IV K wraz z nauczycielami miała okazję zapoznać się z historią i ciekawostkami związanymi z budynkiem dworca Gdynia Główna. Dziękujemy panu przewodnikowi za zwrócenie naszej uwagi na przepiękne mozaiki zdobiące ściany i sufit budynku dworca, których wcześniej nie dostrzegaliśmy!

Ogromną atrakcją dla uczestników było następnie zwiedzanie nastawni dysponującej na stacji Gdynia Główna, gdzie młodzież mogła w praktyce zobaczyć to, czego uczy się w szkole, a także przejażdżka pendolino!

Po wieczornym zwiedzaniu uczniowie wrócili do … szkoły, gdzie przez całą noc andrzejkową mieli możliwość ćwiczyć swoje umiejętności w obsłudze makiety kolejowej!