Wyniki konkursu „Natura bez granic”

wpis w: Aktualności | 0

Konkurs dla młodzieży na krótki film i plakat w ramach rosyjsko-polskiego projektu NATURA BEZ GRANIC odbywał się od 1 marca do 12 września 2021 r. Skierowany był do młodych ludzi obu krajów, a jego celem było zwrócenie uwagi na konieczność ochrony transgranicznych obszarów natury, tj. znajdujących się na terytorium sąsiadujących krajów.

Do konkursu zgłaszano prace w dwóch kategoriach: „Krótki film” i „Plakat”.

Łącznie 58 osób z Rosji i Polski zobrazowało swoją miłość do przyrody, przygotowując 62 konkursowe prace: 17 filmów i 45 plakatów. 3 prace były zbiorowe. Pięcioro uczestników nadesłało 2 lub więcej prac.

Najmłodsza uczestniczka z Polski miała 11 lat, z Rosji – 12 lat, a najstarszy uczestnik – 23 lata.

Zwycięzcy zostali wyłonieni przez ekspertów – partnerów Konkursu. W Rosji był to Kaliningradzki Obwodowy Ośrodek Ekologii, Historii Lokalnej i Turystyki dla Dzieci i Młodzieży, a w Polsce – Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych w Gdyni.

Źródło: https://fundacjamwm.pl/wyniki-konkursu-dla-mlodziezy-natura-bez-granic/

Wyniki konkursu w kategorii „Krótki film”:

Nagroda I:

Maksymilian Pyzio „Granica wody” –  kamera Gopro

Nagroda II:

Jadwiga Leśniewska „Bałtyk o świcie i zmroku” – bransoletka fitness

Wyniki konkursu w kategorii „Plakat”:

Nagroda I:

Agata Studzińska „Puszcza Romincka” – tablet graficzny

Nagroda II:

Natalia Fiodorowicz „Dbajmy o naturę” –  pendrive

Fundacja „Moda na Warmię i Mazury” wyróżniła kilka innych prac:

Wyróżnienie w kategorii „Krótki film”:

 • Olaf Kosela „Łyniane lustro”

Wyróżnienia w kategorii „Plakat”:

 • Oliwia Mohyła „Natura bez granic”
 • Tomasz Sikora „Wspólny język to natura”
 • Marianna Domaradzka „Dbaj o swój dom”
 • Amelia Mielewczyk „Rzeka Łyna”
 • Emilia Witkiewicz „Rzeka Łyna”
 • Jakub Hinc „Słuchajmy Bałtyku”
 • Anna Hildebrandt „Natura bez granic”

Nagrodzone prace można obejrzeć na stronie: https://fundacjamwm.pl/wyniki-konkursu-dla-mlodziezy-natura-bez-granic/


Prace uczestników Międzynarodowego Konkursu artystycznego Natura bez granic były oceniane przez komisję z województw pomorskiego i warmińsko–mazurskiego w składzie:

 • Maja Krempeć – artystka i filmowiec, absolwentka szkoły filmowej PWSFTviT w Łodzi oraz wydziału sztuki UWM w Olsztynie.
 • Wioletta Sokół – prawniczka, w latach 1990–2010 dyplomata w Kaliningradzie i w Moskwie, obecnie koordynuje działalność Instytutu Współpracy Regionalnej i Transgranicznej w Elblągu.
 • Bartosz Cirut – artysta grafik, właściciel Agencji Reklamowej CIRUT Design w Olsztynie.
 • Ewa Świderska-Mądry – nauczyciel na kierunku architektura krajobrazu w Zespole Szkół Ekologiczno-Transportowych w Gdyni, architektka, malarka, członkini wielu stowarzyszeń artystów w województwie pomorskim.
 • Daria Wyszyńska – nauczyciel na kierunku architektura krajobrazu w Zespole Szkół Ekologiczno-Transportowych w Gdyni, absolwentka wydziału architektury Politechniki Gdańskiej.

  Bardzo dziękujemy pani Ewie Domaradzkiej-Ziarek – prezesowi Fundacji „Moda na Warmię i Mazury” – za pomoc w przeprowadzeniu konkursu w woj. warmińsko–mazurskim.

  Nagrody zostaną wręczone na prezentacjach projektów pod koniec października 2021 r. w Rosyjskich Centrach Nauki i Kultury w Gdańsku i Olsztynie oraz w Kaliningradzie w Muzeum Oceanu Światowego.
  Data, miejsce i godzina rozpoczęcia prezentacji zostaną ogłoszone dodatkowo na stronie internetowej Fundacji „Moda na Warmię i Mazury”, w zaproszeniach i publikacjach na stronach internetowych partnerów projektu.