Gdynia dla Ukrainy

wpis w: Aktualności | 0

Gdynianie chcą działać, by nie pozostać biernymi i bezradnymi wobec wojny na Ukrainie. Zbiórkę niezbędnych rzeczy codziennego użytku zorganizowało w mieście m.in. Stowarzyszenie In gremio, które na bieżąco monitoruje sytuację i aktualizuje listę. W mieście działa też specjalna infolinia w języku ukraińskim i adres mailowy, na który można wysyłać oferty pomocy.

Jak gdynianie mogą pomóc uchodźcom z Ukrainy? Podzielić się np. niezbędnymi produktami. Wszystkie rzeczy, ale wyłącznie nowe i zapakowane, można przynosić do Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. 3 Maja 27-31.

Co jest potrzebne?

Środki dla najmłodszych:

  • pieluchy jednorazowego użytku,
  • chusteczki higieniczne,
  • kaszki dla niemowląt.


Środki higieny osobistej:

  • mydło,
  • podpaski,
  • pasty i szczoteczki do mycia zębów,
  • ręczniki papierowe i papier toaletowy.

Nowe, nierozpakowane rzeczy można przynosić do siedziby w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. 3 Maja 27-31 przez cały tydzień w godz. 10:00-18:00.

Uwaga, na razie nie trzeba przynosić: leków, ubrań, napoczętych produktów i innych rzeczy niewskazanych na podanej liście. Spis niezbędnych produktów będzie na bieżąco aktualizowany według potrzeb.

– Poruszenie gdyńskich serc jest niesamowite! Przez pierwszą dobę udało się zebrać niewiarygodne ilości produktów pierwszej potrzeby. Gdzie i komu je dostarczyć, uzgadniamy bezpośrednio z instytucjami przyjmującymi osoby z Ukrainy. Poza tym jesteśmy w kontakcie z organizacjami pozarządowymi na granicy i tam też staramy się dzielić darami. Jednak przede wszystkim zebrane rzeczy trafiają do uchodźców, którzy przybyli do naszego miasta – informuje Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanych na Ukrainie zorganizowała też Fundacja Pomagam.pl. Datki można wpłacać na stronie: pomagam.pl/solidarnizukraina.

Gdynianie, którzy są gotowi pomóc, mogą się zgłaszać drogą mailową i pisać na adres: ukraina@gdyniapozarzadowa.pl.

W treści maila prosimy podać rodzaj oferowanego wsparcia (przedmioty, usługi, gotowość do zaoferowania schronienia), dane kontaktowe (najlepiej telefon i email) oraz swoje dane personalne.

W mieście działa również całodobowa, obsługiwana w języku ukraińskim infolinia pod numerem: +48 723 236 666.

Dzięki niej uchodźcy szukający bezpiecznego schronienia w Gdyni, dowiedzą się o dostępnych formach pomocy. Infolinia z założenia jest przeznaczona dla osób poszukujących wsparcia w postaci: noclegu, posiłku czy pomocy psychologicznej.

Wszystkie artykuły związane z pomocą dla Ukrainy znajdują się pod linkiem Gdynia dla Ukrainy.