„Kolejarze” z ZSET odkrywają Żuławską Kolej Dojazdową

wpis w: Aktualności | 0

W poniedziałek 20 czerwca 2022 r. uczniowie klas I K, II K i III TK uczestniczyli w wycieczce, której celem była mało znana, lecz niezwykła atrakcja Mierzei Wiślanej – Żuławska Kolej Dojazdowa.

Historia tej zabytkowej kolei wąskotorowej sięga początku poprzedniego stulecia.

Dzięki uprzejmości pana Artura Stefańskiego, miłośnika i pracownika ŻKD, uczniowie naszej szkoły mieli możliwość nie tylko obejrzeć tabor kolejowy z bliska, ale także zwiedzić lokomotywownię w Nowym Dworze Gdańskim i zajrzeć w jej najskrytsze, pokryte smarem zakamarki 🙂

Wspaniałe wrażenia podczas przejażdżki koleją zapewnił widok zieleni i mijanych urokliwych nadmorskich miejscowości (Stegna, Jantar, Mikoszewo), lecz przede wszystkim miły dla „kolejarskich” uszu szum silnika lokomotywy oraz możliwość odwiedzenia kabiny maszynisty.

Wielką atrakcją ŻKD jest kolejowy most obrotowy w Rybinie na rzece Szkarpawie, unikalny zabytek hydrotechniczny z 1906 roku. Ponieważ obecnie most jest w trakcie remontu, liczymy na to, że gdy przyjedziemy tu następnym razem, będziemy mieli okazję podziwiać go podczas pracy.

Na zakończenie wycieczki grupa udała się na plażę w Mikoszewie, gdzie tuż przy ujściu Wisły znajduje się kolejna, tym razem przyrodnicza atrakcja – Mewia Łacha.

Jeżeli poszukujecie pomysłów na wakacyjny (i nie tylko) wyjazd, zajrzyjcie na stronę Żuławskiej Kolei Dojazdowej:
https://kolejzulawska.pl