XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW – historia na ekranie

wpis w: Aktualności | 0

Od 28 września do 1 października w Gdyni odbywa się XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW.

Oficjalna strona festiwalu

W ramach festiwalu odbywa się szereg konkursów. O nagrody rywalizują filmy fabularne, dokumentalne czy wideoklipy. Od lat wydarzenie wykracza poza X muzę, organizując również konkurs reportaży radiowych, mówiących o tematach historycznych. Co roku, w ciągu czterech festiwalowych dni, prezentowanych jest blisko sto produkcji filmowych – kina światowego, europejskiego i polskiego – ukazujących różne drogi do wolności, zarówno narodów jak i indywidualnej wolności każdego człowieka.

Wśród filmów fabularnych zrobionych z hollywoodzkim rozmachem, takich jak „Niepokonany” w reżyserii Barry’ego Levinsona (o polskim Żydzie i bokserze walczącym w Auschwitz) czy „Mauretańczyk”Kevina Macdonalda (z Jodi Foster i Benedictem Cumberbatchem w rolach głównych), zobaczyć można będzie także kino kameralne: „Krystof” w reżyserii Zdenka Jirasky’ego o mrocznych czasach stalinizmu; ukraiński dramat wojenny „Snajper”Mariana Bushana; chorwacki „Szósty autobus”Eduarda Galića z oblężeniem Vukovaru w tle. W konkursie fabularnym znalazły się takie polskie filmy jak: „Orlęta Grodno ’39” w reż. Krzysztofa Łukaszewicza, „Lokatorka”Michała Otłowskiego czy „Śmierć Zygielbojma”Ryszarda Brylskiego – historia człowieka popełniającego samobójstwo w proteście przeciw bezczynności świata wobec tragedii Holocaustu.

W konkursach filmów dokumentalnych i na pokazach specjalnych, uczestnicy festiwalu NNW zobaczą filmy m.in. z USA, Gruzji, Norwegii, Japonii, Wenezueli, Niemiec, Francji, Czech, Węgier, Litwy, Włoch, Iranu czy Estonii. Wiele tegorocznych filmów nawiązuje do tego, co dzieje się ostatnio na świecie, szczególnie w ciągu ostatnich 20 lat. Opisuje dramaty czy traumy przeżyte w wyniku wojny, konfliktu, działań reżimu.

Filmy XIV Festiwalu NNW oceniać będzie jury złożone ze znanych filmowców i ekspertów z całego świata.

Prezentacje konkursowe stanowią trzon festiwalu. W jego programie znajdziemy jednak jeszcze wiele ciekawych pozycji. To m.in. panele dyskusyjne, pokazy specjalne, wystawy, spotkania autorskie, a także rozmowy z twórcami i świadkami historii. Festiwal NNW to także znaczące wydarzenia branżowe: Master Classy, Pitching Forum, Case Study, Sesje Q&A oraz warsztaty sztuki filmowej.

(Źródło informacji: strona Miasta Gdyni)

Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej www.festiwalnnw.pl.