Projekt Erasmus+ Nasi uczniowie w Ankarze

wpis w: Aktualności | 0

Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych jako szkoła zorientowana na kształcenie uczniów w zakresie energetyki odnawialnej w terminie 01.11.2021–01.07.2023 uczestniczy w
projekcie międzynarodowym Erasmus+ KA210 VET „Sun, water, wind of renewable energy – S2WRE” sektor: Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 2: Współpraca organizacji i instytucji – Partnerstwa na małą skalę.

Projekt jest odpowiedzią młodych ludzi na problem zmian klimatycznych w Europie oraz na świecie. Celem projektu jest doskonalenie umiejętności przyszłych pracowników w zakresie energii odnawialnej oraz podnoszenie świadomości w tej dziedzinie.

W dniach od 25 do 30 września 2022 roku uczestnicy projektu S2WRE z Francji i Polski spotkali się w dalekiej Ankarze. Z naszej szkoły do stolicy Turcji pojechało pięciu uczniów klasy IV U wraz z dwiema nauczycielkami języka angielskiego.

Założenia projektu realizowane były poprzez zwiedzanie elektrowni na biomasę – Mamak Solid Biomass Energy Plant, elektrowni wodnej – Kargi Dam and Hydroelectric Power Plant, największej w Europie fabryki produkującej panele fotowoltaiczne – Kalyon PV Solar Technologies Factory oraz jednej z najbardziej nowoczesnych szkół o profilu energetyki odnawialnej w Turcji – Cezeri Green Technology Vocational and Technical Anatolian High School.
Program mobilności obejmował także wizyty oficjalne – mieliśmy zaszczyt złożyć wieniec w Mauzoleum Atatürka (założyciela Republiki Turcji i jej pierwszego prezydenta Kemala Atatürka), odbyliśmy wizytę oficjalną w Urzędzie Miasta Beypazari w prowincji Ankary.

Bogate dziedzictwo kulturowe naszych gospodarzy wywarło na nas ogromne wrażenie – stare miasto Hamam Önü i Beypazari, Muzeum Cywilizacji, Anitkabir i Muzeum Atatürka, Rahmi Koç Muzeum.

Zakończenie mobilności było bardzo aktywne. Odbyła się gra na orientację w terenie organizowana przez Uniwersytet Gazi oraz międzynarodowy mecz piłki nożnej, w którym uczestniczyli uczniowie trzech szkół partnerskich z Turcji, Francji i Polski.

Zapraszamy do obejrzenia szczegółowej fotorelacji:

Dzień 0. Podróż.

Dzień 1. niedziela 25.09.2022 r.
Zwiedzanie starego miasta Hamam Önü i Muzeum Cywilizacji.

Dzień 2. poniedziałek 26.09. 2022 r.
Oficjalne powitanie w szkolnej bibliotece przez dyrektora szkoły Mimar Sinan Vocational and Technical High School – pana Ismaila Bolka.
Wizyta w elektrowni na biomasę Mamak Solid Biomass Energy Plant.
Składanie wieńca w Anitkabir oraz zwiedzanie Mauzoleum Atatürka.

Dzień 3. wtorek 27.09.2022 r.
Wizyta w Cezeri Green Technology Vocational and Technical Anatolian High School.
Zwiedzanie starego miasta Beypazari w prowincji Ankary oraz oficjalna wizyta w Urzędzie Miasta Beypazari.
Zwiedzanie elektrowni wodnej Kargi Dam and Hydroelectric Power Plant.

Dzień 4. środa 28.09.2022 r.
Zwiedzanie fabryki paneli fotowoltaicznych Kalyon PV Solar Technologies Factory.
Zwiedzanie Rahmi Koç Muzeum.

Dzień 5. czwartek 29.09.2022 r.
Składanie edukacyjnych zestawów paneli fotowoltaicznych w grupach międzynarodowych.
Gra na orientację w terenie w grupach międzynarodowych organizowana przez Uniwersytet Gazi.

Dzień 6. piątek 30.09.2022 r.
Wyzwania związane z energetyką odnawialną – praca w grupach międzynarodowych.
Międzynarodowy mecz piłki nożnej na boisku partnerskiej szkoły.

A jako podsumowanie krótka prezentacja: