52. rocznica wydarzeń grudniowych

wpis w: Aktualności | 0

Uczniowie klasy II A wraz z nauczycielką historii, panią Anetą Bednarską, przygotowali gazetkę ścienną poświęconą 52. rocznicy wydarzeń grudniowych.
14 grudnia 1970 r. w Stoczni Gdańskiej wybuchł strajk wywołany wprowadzonymi przez władze podwyżkami cen artykułów pierwszej potrzeby, zwłaszcza żywności. Rozpoczął on falę strajków i manifestacji ulicznych, które objęły większość Wybrzeża i przybrały charakter powstania robotniczego. W ciągu następnych dni zostało ono krwawo stłumione przez komunistyczne władze. Krwawa pacyfikacja robotniczego protestu na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. spowodowała według oficjalnych danych śmierć 45 osób. Kolejnych 1165 osób odniosło rany, a około 3 tys. zostało najpierw bestialsko pobitych, a następnie aresztowanych.