Wizyty studyjne uczniów w Oddziale Celnym

wpis w: Aktualności | 0

W październiku i listopadzie 2023 r. dwie nasze klasy piąte (logistyczna i spedycyjna) odbyły wizyty studyjne w Oddziale Celnym „Baza Kontenerowa” w Gdyni. W ich trakcie poznały zadania i rolę tej jednostki w Pomorskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Gdyni. Uczniom towarzyszyli nauczyciele – pani Beata Kuźmińska, pani Barbara Czubacka i pan Zbigniew Jędrzejczyk.

Uczniowie poznali poszczególne stanowiska pracy, zasady obrotu kontenerowego i obejmowania towarów procedurami celnymi. Dowiedzieli się, jakie są rodzaje rewizji celnych i zasady ich przeprowadzania, jakie przy tych procedurach obowiązują dokumenty i jakie systemy się przy nich wykorzystuje. Zapoznali się też z przebiegiem procesu obsługi zgłoszenia celnego, z pracą skanera mobilnego wykorzystywanego do kontroli bezinwazyjnej oraz z przepisami Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Dodatkową atrakcją wizyt studyjnych były prezentacje zbioru towarów zatrzymanych przy próbach przemytu.