Wycieczka klas kolejowych „Koleje Czeskie w pigułce”

wpis w: Aktualności | 0

W dniach 19-22 marca 2024 r. grupa uczniów z klas: II K, III K i IV K uczestniczyła w wycieczce techniczno-krajoznawczej: Szklarska Poręba – Praga – Kořenov – Zittau – Bad Oybin.

Pierwszego dnia po przyjeździe do punktu noclegowego w Szklarskiej Porębie młodzież udała się na krótki spacer po okolicznych skałkach i centrum miasta. W drugim dniu wycieczki „kolejarze” wyjechali do Pragi, gdzie zwiedzali Centrum Prowadzenia Ruchu Pociągów (CDP Praha), a następnie spacerowali po Starym Mieście.

Następnego dnia grupa odwiedziła historyczną stację Kolei Izerskiej w Kořenovie, gdzie mieści się Muzeum Kolei Zębatej i skansen zabytkowego taboru. Kolejnym punktem wycieczki była przejażdżka parowym pociągiem zabytkowej kolei wąskotorowej w Żytawie (Zittau) do malowniczego górskiego kurortu Bad Oybin.

Ostatniego dnia młodzież wybrała się nad zaporę wodną w Pilchowicach, zatrzymała się także przy słynnym moście kolejowym nieczynnej linii 283 Jelenia Góra – Żagań, który miał stać się tłem kolejnej części hollywoodzkiego filmu „Mission Impossible” oraz przeszła tunelem kolejowym linii 283 pod górą Czyżyk.

Na krótko przed odjazdem z Jeleniej Góry uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać piękny widok na Karkonosze z Góry Szybowcowej.

Wraz z grupą z ZSET w wycieczce brali udział „kolejarze” z technikum w Żukowie. Uczniowie obu szkół mieli możliwość wymienić się doświadczeniami, porozmawiać o swojej pasji oraz nawiązać nowe przyjaźnie.