Wykład „Bezpieczny przejazd”

wpis w: Aktualności | 0

W czwartek 26 marca 2026 r. gościliśmy przedstawicieli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., którzy przeprowadzili niezwykle interesujący wykład pt. „Bezpieczny przejazd”.
Spotkanie nie było zwykłą prelekcją – to była prawdziwa lekcja życia. Dowiedzieliśmy się, jak wiele zagrożeń czyha w pobliżu torów kolejowych i jak łatwo o niebezpieczną sytuację, nawet przy pozornie krótkim przejściu przez przejazd.

Prelegenci zwrócili uwagę na to, jak ważna jest czujność zarówno w roli pieszego, jak i przyszłego kierowcy samochodu.
Szczególnie zapadły w pamięć przykłady realnych zdarzeń, które uświadomiły słuchaczom, że pociąg nie ma możliwości nagłego zatrzymania – jego droga hamowania może wynosić nawet kilkaset metrów. To pokazuje, że chwila nieuwagi może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Podczas wykładu uczniowie poznali również podstawowe zasady bezpiecznego zachowania na przejazdach kolejowych: konieczność zatrzymania się, upewnienia, czy nie nadjeżdża pociąg, a także unikania korzystania z telefonu czy słuchawek w pobliżu torów.